Savoir vivre w zaproszeniach

Pewnie nie raz zastanawiałaś się jak wypisać zaproszenia by nie popełnić żadnej gafy. Jak zaprosić ciocie i wujków by nikt nie poczuł się urażony? Co wypada wpisać w zaproszeniu a czego nie? Jak zostaną odebrane pewne sformułowania? Wszystko to postaramy się wyjaśnić w dzisiejszym wpisie.

Tekst zaproszenia                           

Tekst powinien zawierać podstawowe informacje o uroczystości i przyjęciu.  Standardowo informujemy o dacie,  godzinie i miejscu uroczystości oraz miejscu przyjęcia – pamiętaj jednak by podać bardziej szczegółowy adres jeśli część gości mieszka gdzie indziej. Czasem wystarczy nazwa miejscowości a czasem niezbędne będzie podanie ulicy i numeru budynku – dopasuj ilość informacji do sytuacji. Weź pod uwagę wielkość miejscowości, ilość kościołów i restauracji w okolicy oraz stopień nieznajomości terenu przez gości.

Zastanówcie się też czy chcecie, by w tekście znalazł się fragment „wraz z rodzicami”. Dawniej pisano tak w każdym zaproszeniu, dziś czasem odchodzi się od tego sformułowania kiedy młodzi sami organizują uroczystość.

Wierszyki i inne teksty

Wybierzcie wiersz lub cytat pasujący do Was, do Waszej miłości lub odzwierciedlający Wasz stosunek do życia i związku. Niech ten fragment nada charakteru i sprawi, że zaproszenie będzie jeszcze bardziej „Wasze”.

Innymi tekstami nazywamy teksty z prośbą o przyniesienie czegoś zamiast kwiatów. Jeśli decydujecie się na umieszczenie go w zaproszeniu pomyślcie o dodaniu jakiejś alternatywy. Być może babcia nie chciałaby przynosić alkoholu, wujek kuponu totolotka a ciocia Krysia nie bardzo wie co czyta teraz młodzież. Dwa warianty, np. prośba o wino lub książkę, rozwiązują ten problem i każdy znajdzie coś dla siebie.

Powstrzymajcie się za to z wpisaniem prośby o pieniądze zamiast prezentów – obecnie i tak najczęściej wręcza się kopertę. Chyba, że zawrzecie to w rebusie i dacie znać, że zbieracie na dom lub mieszkanie – takie rozwiązanie nadal w modzie :)

Lista gości

Wydawałoby się, że stworzenie listy gości do zaproszeń to najprostsze zadanie a jednak najczęściej przysparza Wam najwięcej problemów. Dobrze jest przygotowywać sobie jednocześnie nazwiska w wersji do zaproszeń (odmienione stosownie do treści) i do winietek (nieodmienione). Każdą z tych list podacie podczas zamawiania tych produktów a tworzenie ich jednocześnie oszczędzi Wam potem czasu i nerwów przy zamawianiu dodatków (te zamawiacie z reguły już bliżej ślubu).

Tworząc listę zwróćcie uwagę na te rzeczy:

- poprawność – najważniejsza rzecz! My nie ingerujemy w listę gości, którą od Was otrzymamy. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy nie ma błędów a nazwiska w różnych częściach kraju różnią się literką lub sposobem odmiany. Sprawdźcie listę 2 razy i dajcie ją jeszcze komuś do sprawdzenia. Zwróćcie uwagę na prawidłową odmianę imion i nazwisk, polskie znaki (ą, ę), literówki, wielkie litery (ciocię, babcię zamiast Ciocię, Babcię) i pojedyncze spacje między słowami. Zawsze piszemy pełne imiona i nazwiska, a nie inicjały.

- Sz. P. – jeśli chcecie by taki zwrot pojawił się przed nazwiskami wpiszcie go przed każdą pozycją np.

Sz. P. Annę i Tomasza Nowaków

- kolejność – w pierwszej kolejności wymień kobietę, potem jej partnera i na końcu dzieci. Ta zasada tyczy się małżeństw, narzeczeństw i długoletnich związków. Pamiętaj, by użyć tutaj zaimka „i” a nie „z”. Jest różnica gdy zapraszasz „Maję i Tomasza” a gdy „Maję z Tomaszem” – w drugiej opcji Tomasz pełni funkcję osoby towarzyszącej. W przypadku gdy zapraszamy jedną osobę dopisujemy sformułowanie „z osobą towarzyszącą”.

-dzieci - przed wymienieniem dzieci w liście gości, możesz także użyć zaimka „i” jeśli nie używasz nazwisk np. „ciocię Maję, wujka Tomka i Amelkę”. Jeśli piszemy nazwisko, poprawnie będzie „Maję i Tomasza Nowaków z Amelką” – postaraj się by wymienić dzieci z imienia a nie pisać ogólnikowo „z dziećmi”. Jeśli planujecie wesele bez dzieci nietaktem będzie napisać o tym w zaproszeniu – w takim przypadku wpisujemy jedynie nazwiska rodziców.

Zabezpieczcie się i zamówcie kilka sztuk zaproszeń z wykropkowanym miejscem na nazwiska gości – przydadzą się gdy mimo wszystko znajdziecie gdzieś błąd, niespodziewanie poszerzycie listę gości lub okaże się że po prostu o kimś zapomnieliście.

Czcionka

Pamiętajcie, że Wasze zaproszenie dostanie zarówno koleżanka jak i babcia. Zadbajcie więc by było estetyczne ale i przede wszystkim czytelne. Nie każdy krój pisma będzie tutaj odpowiedni. Dobrze, by ważne dane, takie jak miejsce, data i godzina, były napisane wyraźnym fontem.

Czas

Najlepiej gdy zaproszenia na ślub wyślecie, lub dostarczycie osobiście minimum 6-8 tygodni wcześniej. Dobrze jest jednak rozdać je na 3 miesiące przed weselem, aby goście mogli się odpowiednio przygotować.